search atelier zabadalova

Cukrárna Fialka v Sušici

Zadání majitelů bylo navrhnout interiér kavárny – cukrárny Fialka v domě, který se nachází na náměstí v Sušici a navazoval by na tradici proslulé cukrárny stejného jména. Požadavkem majitelů bylo v maximální míře zachovat původní stavební prvky domu a vytvořit světlý prostor kavárny – cukrárny, protože prostor nemá kromě vstupních dveří s výlohou žádné přímé osvětlení.

Dům prošel celkovou rekonstrukcí vnitřních prostor v přízemí, kde bylo potřeba vytvořit zázemí cukrárny a vyřešit veškeré stavební problémy, které s sebou přináší rekonstrukce domu z 15.století.
Vnitřní prostor v domě, kde měla vzniknout nová cukrárna Fialka je výškově rozdělen třemi schody na dvě části. Rozhodli jsme se, že ve vstupní části vytvoříme část prodejní s vitrínami a nabídkou zboží, horní část prostoru bude sloužit jako kavárna s posezením. Toto funkční rozdělení prostoru je vidět i v barevnosti zařízení – bílý nábytek v cukrárně, tmavě hnědý v kavárenské části.

Pocitově vytvořit světlý interiér s mírnou noblesou, který by navazoval na tradice prvorepublikové cukrárny Fialka. Kombinace přírodních materiálů – dřeva na nábytku a podlahy v kavárenské části, doplňuje dlažba v dekoru pískovce v prodejní části. Křehkost prostoru umocňují křišťálové lustry, které vynikají na hrubě opracovaném klenbovém stropě. Zrcadla a nástěnné lampy jsou dalším prvkem, který prostor prosvětlují.

Designově nápadnějším prvkem v celém prostoru je černo – bílý obklad v prostoru prodejního pultu. Tradiční židle TON jsme kombinovali s designově moderními křesly v prostoru kavárny.